Dětská Mensa ČR

Představujeme Vám unikátní projekt, který vznikl v autorské dílně srbské Mensy. Autorem metody je srbský lékař - internista a neurolog - Dr. Ranko Rajević a zabývá se rozvojem mentální kapacity dětí předškolního věku.

Představení projektu

Metoda Mensa NTC Learning využívá soubor technik a speciálně sestavených cvičení, které vedou ke zvýšení intelektových schopností u dětí v předškolním věku. Trénink je založený na poznatcích neurologického výzkumu mozku kombinuje různé techniky - motorická cvičení, učení symbolů, procvičování pozornosti, využití hudby a další - tak, aby stimuloval zvyšování počtu neuronových spojení (synapsí) v mozku. Nejedná se tedy o zvýšení inteligence, která je do značné míry vrozená, ale o zvyšování využitelné kapacity mozku dětí.

Trénink přispívá k rozvoji pohybové koordinace a motorických schopností a pozitivně působí také v prevenci dyslexie a při zmírňování poruch učení. Ačkoliv trénink vede ke zvyšování intelektuálních schopností všech dětí bez rozdílu, nezanedbatelnou úlohu hraje také při identifikaci a rozvoji schopností u nadaných dětí. Nedílnou součástí projektu je spolupráce s rodiči, jejichž zapojení výrazně zvyšuje výsledky tréninku.

Na vývoji tréninku se podílel expertní tým lékařů, psychologů a pedagogů z několika zemí a v současnosti je využíván národními Mensami v Itálii, Srbsku, Maďarsku, Slovinsku, Bosně a ve Francii. Do pilotního projektu v České republice se zapojily školky v Brně, v Prostějově a v Praze.

Medializace projektu

O projekt projevily zájem mnohé deníky a časopisy i televize. Za největší prezentaci projektu je možné vnímat vystoupení v programu ČT 24 Před půlnocí a dále pak reportáž pro týdeník POKR, jenž byla natáčena v budově Maxíkovy jazykové školky Praha 6.

Spolupráce s Dětskou Mensou ČR

Po jednání se zástupci Dětské Mensy ČR a Centra Nadání, o.s., byl, v záměru intenzivní spolupráce s Maxíkovou jazykovou školkou, smluven následující postup:

   1. Vstupní školení učitelů a následné průběžné školení vybraného učitele.
   2. Vytvoření speciální aktivity „MaxClever“. Tuto aktivitu zabezpečuje lektor z Centra Nadání, o.s., následně jeden z učitelů, který je pro práci s dětmi Centrem Nadání, o.s., pravidelně školen.
   3. Následně je nabídnuta diagnostika dětí (od cca 2,5 let). Diagnostiku provádějí specialisté z Centra Nadání, o.s. Cílem tohoto testování je:
     a) Zjištění pásma intelektu
     b) Profil schopností dítěte (např.: logické myšlení, verbální schopnosti, matematické schopnosti, prostorová představivost, koncentrace pozornosti, spolupráce s cizí autoritou, specifické zájmy dítěte atp.)
     c) Připravenost a předpoklady pro nástup dítěte do základní školy
     d) Logopedická specifika aj.

Součástí aktivity MaxClever je i zakoupení speciálních didaktických pomůcek, deskových her apod.

Výsledek diagnostiky

Výsledkem tohoto testování může být zjištění nadprůměrného nadání dětí. Vzorový report k dispozici ZDE. V takovém případě je nabídnuto několik alternativ, jak s dětmi pracovat, jak rozvíjet jejich potenciál a nadání, aniž by byly zanedbávány ostatní vývojové oblasti dítěte. Podle výzkumů se jedná až o 20 % dětí, jejichž rodiče vůbec netuší, že jejich dítě takový potenciál skrývá.

Diagnostika dětí je prováděna po důkladné osvětě v rámci rodičovských schůzek a podléhá písemnému souhlasu zákonného zástupce dítěte. Místem diagnostiky je budova školky. Jednorázový poplatek (cca 1.000,- Kč) je stanoven v závislosti na počtu dětí.

Vážené maminky a tatínkové, rádi byste umístili své dítě do některé ze školek nebo jesliček? Máte zájem o více informací o Dětské Mense ČR či Centru Nadání, o.s.? Rádi byste se dozvěděli více o možném nadání Vašeho dítěte či Vás zajímají jen informace o kvalitní předškolní výchově a vzdělávání? Neváhejte nás kontaktovat a my Vám rádi poradíme. Tel.: 776 22 44 55, e-mail: reditel@maxikovaskolka.cz.

Chci poslat poptávku
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.