Miniškolka

Ve snaze sladit rodinný život s pracovním a rozšířit nabídky služeb péče o děti, které jsou poskytovány, dochází k úpravě minimálního právního rámce, který se týká poskytování péče o děti zaměstnaných rodičů. Tento návrh by měl usnadnit situaci těm rodičům, kteří se chtějí vrátit do práce po ukončení péče o dítě v rámci mateřské (rodičovské) dovolené, preferují-li individuální péči, nebo nebylo-li vyhověno jejich žádosti o přijetí do jeslí, mateřské školky, nebo obdobných zařízení. A to jak z důvodů kapacitního, tak z důvodu, že v místě jejich bydliště dané zařízení chybí. Což například v případě jeslí není situací výjimečnou. Dalším důvodem může být i absence trvalého bydliště, což je např. při stěhování se mladých rodin do nově vznikajících rezidenčních zón a satelitních městeček velmi častou příčinou.

Jedná se de facto o živnostenské podnikání, které by ale nemělo být spojeno s účelem finančního obohacení. Je poskytováno zaměstnavatelem rodiče, a to v prostorách pracoviště nebo jiném vhodném a dobře dostupném místě, popřípadě neziskovými subjekty, kraji a obcemi. Mnohem častěji se ale s miniškolkami setkáváme na místech, které s provozem předškolního zařízení nemají nic, anebo jen málo společného (prostory, vybavení, výchovně-vzdělávací program, personální zabezpečení, právní rámec činnosti atd.).

V současné době se termín „miniškolka“ vyskytuje téměř všude. Je však nutno podotknout, že právní rámec, dle předloženého Souboru tzv. prorodinných opatření z prosince 2008, jenž vzešel z pera tehdejšího ministra práce a sociálních věcí p. Ing. Petra Nečase, nebyl vládou schválen, a to i přesto, že připomínkovým řízení úspěšné prošel. Miniškolka tedy, dle stávající legislativní úpravy, neexistuje a používání tohoto termínu je jen jakýmsi klišé v době přeplněných státních školek na straně jedné, na straně druhé pak z vůle profitovat na této situaci jednotlivci. Je však nutné zdůraznit, že, vzhledem k tomu, že miniškolka nemá oporu v zákoně, stává se z této činnosti (provoz miniškolky) v určitých případech činnost protiprávní (neoprávněné podnikání), která by mohla vést k celé řadě velmi závažných důsledků. Pro provozovatele i pro rodiče je tedy zapotřebí obezřetnosti a především dobré informovanosti.

Vážené maminky a tatínkové, vážení provozovatelé miniškolek, máte k výše uvedenému tématu připomínek či dotazů? Neváhejte kontaktovat Asociaci předškolního vzdělávání, o.s., a my Vám rádi poradíme: info@maxikovaskolka.cz, 776 22 44 55.

Chci poslat poptávku
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.