Peněžitá pomoc v mateřství – PPM

Opozičním poslancům se koncem r. 2009 nepodařilo zastavit lednové škrty v mateřské. Návrh na nesnižování mateřské ve sněmovně prošel, ale bohužel ne dříve než v prvních měsících roku 2010.

Peněžitá pomoc v mateřství – PPM tak od 1. ledna 2010 skutečně klesla zhruba o pětinu. Podle schváleného úsporného balíčku ministra financí Ing. Eduarda Janoty jde v případě snížení peněžité pomoci v mateřství – PPM pouze o dočasné opatření jen pro rok 2010, příp. část roku. Pokud projde jiný návrh, vrátila by se mateřská na úroveň r. 2009 mnohem dříve, nejpozději na jaře r. 2010.

 

Peněžitá pomoc v mateřství – PPM (neboli mateřská) není rodičovský příspěvek

Řada lidí zaměňuje peněžitou pomoc v mateřství - PPM s rodičovským příspěvkem, stejně jako mateřskou a rodičovskou dovolenou - nebo mezi nimi nerozlišuje. Paradoxem je, že i v dnešní době si tyto pojmy pletou i ti, kteří terminologii v zákoně zakotvili – poslanci a senátoři.

Peněžitá pomoc v mateřství – PPM: matka má nejdříve 28 týdnů nárok na peněžitou pomoc v mateřství - PPM a poté na rodičovský příspěvek (do dvou až čtyř let věku dítěte). Zatímco výše peněžité pomoci v mateřství - PPM je přímo úměrná předchozí mzdě, rodičovský příspěvek je v zásadě pro všechny stejný bez ohledu na předchozí příjem. Na peněžitou pomoc v mateřství - PPM mají nárok jen matky, které si platí nemocenské pojištění - tedy typicky zaměstnanci. Pokud si jej neplatí (typicky nezaměstnané, studentky či mnoho podnikatelek), dostávají rovnou rodičovský příspěvek.

Rodičovský příspěvek: rodičovský příspěvek většinou navazuje na peněžitou pomoc v mateřství – PPM. Tříletá varianta rodičovského příspěvku činí 7.600,- Kč měsíčně a dvouletá činí 11.400,- Kč. Rodičovský příspěvek čtyřleté varianty dosahuje výše 3.800,- Kč měsíčně, resp. 7.600,- Kč do 21 měsíců věku dítěte a dále 3.800,- Kč do 48 měsíců věku dítěte).

Porodné: jednorázová dávka po porodu každého dítěte činí 10.000,- Kč.

Daňová sleva na dítě: téměř 1.000,- Kč navíc oproti r. 2009 získají rodiče za každé vyživované dítě. Takzvaná daňová sleva na dítě totiž vzroste o 77,- Kč měsíčně, ročně tedy o 924,- Kč. Vyšší daňová sleva na dítě tak rodičům alespoň částečně vykompenzuje ztráty způsobené úsporným balíčkem přijatým v r. 2009 a účinným od 1. ledna 2010.

 

Vážené maminky a tatínkové, máte zájem o bližší informace o poskytovaných dávkách či jejich výpočtu? Zajímaly by Vás i možnosti cizojazyčného vzdělávání dětí předškolního věku? Rádi byste si vyzkoušeli, jak Vaše dítě na cizojazyčné prostředí reaguje v rámci např. zkouškového dopoledne zdarma? Neváhejte kontaktovat Asociaci předškolního vzdělávání, o.s., a my Vám rádi poradíme na tel.: 776 22 44 55 nebo e-mailové adrese: info@maxikovaskolka.cz .

Chci poslat poptávku
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.