Herpangina - Dětské nemoci

Herpangina

 

Způsob přenosu herpanginy

Přenos herpanginy je velmi agresivní a je zprostředkován fekálně-orální cestou nebo sekretem z dýchacích cest. Jedná se o jednu z častých nemocí špinavých rukou.

Charakteristické projevy

Při herpangině dochází k vysokým horečkám až 40°C. Objevuje se bolest v krku, problémy s polykáním. Dále dochází k únavě a k nechutenství. Na krčních mandlí a měkkém patře se objevují vředy s červeným ohraničením, které se zahojí do několika dní. Uzliny na krku se většinou zvětšují.
Vřídky se neobjevují na dásních ani na tvrdém patře, můžete zaměnit za afty, ty se ovšem velmi často objevují právě na dásních a jazyku.

Případné komplikace herpanginy

Ve většině případů herpangina nezpůsobuje žádné větší komplikace.

Diagnóza onemocnění

Virové onemocnění způsobuje infekční onemocnění. Viry Coxsackie napadají nejčastěji ústní dutinu a krční mandle. Postiženi bývají především starší děti a dospívající a to především v letních měsících.

Léčba herpanginy

Léčba herpanginy nebývá zaměřena na viry způsobující toto onemocnění. Léčba je pouze symptomatologická, kdy se užívají analgetika, léky pro posílení imunity a různé přípravky na propláchnutí ústní dutiny. Vhodná je ústní voda, nebo bylinkové čaje.

Chci poslat poptávku
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.