Nemoc ruka ‒ noha ‒ ústa

Nemoc ruka ‒ noha ‒ ústa

 

Způsob přenosu 

Tato nemoc se přenáší kapénkovou cestou, kontaktem, nebo přes kontaminované předměty (viry jsou velmi odolné). Inkubační doba je 1-15 dní, průměrně 3-8 dní.

Charakteristické projevy

Teploty s výsevem drobných puchýřků v oblasti úst, jež mohou být poměrně bolestivé. Na dlaních, v oblastech loktů, nohou a kolenech. Zasaženy mohou být i pohlavní orgány nebo hýždě.
Zasažení touto nemocí ruka ‒ noha ‒ ústa může mít i komplikace, které často mívají podobu postižení mozku, tj. meningitidy, encefalitidy, případně tzv. ,,neúplné obrny´´.
Člověk může nemoc nadále roznášet, a to i zcela bez příznaků v průběhu nemoci.

Případné komplikace

Onemocnění ruka-noha-ústa je přes svou poměrně vysokou nakažlivost onemocněním nezávažným.
Zanesení infekce do svědivé vyrážky představuje určité riziko, zvláště u ekzematických dětí s následným vznikem jizev.
V případě masivního výskytu bolestivých projevů v dutině ústní je odmítání tekutin a potravy.
Zcela výjimečně může cca po 30 dnech na rukou a nohou dojít ke ztrátě nehtů.

Diagnóza onemocnění

Diagnózu stanoví typický klinický obraz. V  laboratorních parametrech je zvýšená koncentrace C reaktivního proteinu (CRP), leukocytóza, objevují se atypické lymfocyty. Diagnozu potvrdí pozitivní sérologické vyšetření na kauzální viry . Rozlišit původce onemocnění je složité. Jistou metodou je PCR analýza. Výsledky studií, kde by se původci od sebe odlišovaly na základě analýzy postižené tkáně, zatím nejsou známé.

Léčba

Nemoc je léčena symptomaticky, tj. snižuje se teplota, tlumí bolest. Nesmí se zapomenout na dostatečnou hydrataci.

Chci poslat poptávku
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.