Neštovice - Dětské nemoci

Neštovice

Způsob přenosu neštovic

Neštovice se přenáší vzduchem při kontaktu s nemocným. Přenos je velmi jednoduchý především v prostorech, kde je větší množství osob.

Charakteristické projevy

Plané neštovice se projevují zvýšenou teplotou, nakažený je velmi unavený a objevuje se četná vyrážka. Vyrážka se vysévá po dobu 2-6 dnů, svědí a postupně se mění v pupínky a stroupky. Nejdříve se vyrážka objeví na hlavě a poté na hrudníku, někdy i na celém trupu.

Případné komplikace neštovic

Komplikace u neštovic nejsou příliš časté, avšak nejsou výjimečné. Patří mezi ně záněty středouší, zápal plic a mezi ty závažnějš patří i zánět mozku. Nedoporučuje se dítě vystavovat nákaze záměrně.

Diagnoza onemocnění

Neštovice mají typický vzhled - nepříjemně svědící puchýře, které se po těle vyskytují v různém stádiu rozvoje.

Léčba neštovic

Léčba planých neštovic je u jinak zdravého dítěte zpravidla stejně bezproblémová jako onemocnění samotné. Postačí několik dní na lůžku a tekutý pudr, který zmírňuje svědění. Škrábáním mohou být do puchýřků zanesena bakteriální infekce, která způsobí hnisání a vznik jizev. U nemocných dětí se doporučuje dbát na časté mytí rukou. Nemocné děti jsou nakažlivé asi 3 týdny a nemohou tedy navštěvovat školku ani školu. Inkubační doba je v průměru 16-21 dnů, výjimečně může být kratší, u kojenců naopak až 28 dnů.

Chci poslat poptávku
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.