Roup dětský - Dětské nemoci

Roup dětský

Způsob přenosu

K nákaze dochází konzumací vajíček jež obsahují vyvinuté larvy. Jejich zanesení do úst může být s potravou, přímo kontaktem ruky s řitním otvorem nebo kontaminovaným prádlem, prachem, hmyzem atd. Ve střevě se z vajíček stávají larvy, které se vyvinou v dospělé roupy.
K nákaze dochází nejčastěji u dětí a to kvůli horšímu dodržování hygieny a vkládání věcí do ústnakazit se však můžou také dospělí.

Charakteristické projevy

Oplozená vajíčka způsobují nepříjemné svědění, pálení kolem a uvnitř konečníku. Neumyté ruce jsou zdrojem opětné nákazy - autoinfekce. Vajíčka jsou velice lehká a mohou být roznášena i prouděním vzduchu a mouchami. Roupy se projevují značnou únavou, potřebou vyprázdnit se, průjmem, bolestí břicha, podrážděností, svěděním a kopřivkou.

Případné komplikace roupů

Pokud roupy řádně neléčíme, může se infekce dál rozvinout a objeví se průjmy, noční pomočování , svědění genitálu, výtok z vagíny, a následkem toho dochází k podráždění kůže v okolí vulvy a vznikem vyrážky.
Diagnóza onemocnění
Nákaza se potvrzuje nalezením vajíček v oblasti konečníku, u dospělých jedinců také ve stolici. Vajíčka snímáme z rekta pomocí lepící pásky.

Léčba roupů

Léčbou roupů bývá suspenze cyaninového barviva oranžové až červené barvy pyrvinium, která zabrání zamezí možnosti dýchání a zpracování u roupa, který zahyne. Léčbu je nutné po 4 týdnech opakovat. Další možností je použití antiparazitik jako mebendazol nebo albendazol. I tato léčba se po cca 4 týdnech opakuje. 
Během léčby je nutné dodržovat přísné hygienické návyky. Mytí rukou po toaletě, výměna spodního prádla, pravidelná koupel. Prádlo je nutné prát při vyšších teplotách, které roupy zničí.

Chci poslat poptávku
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.