Spála - Dětské nemoci

Spála

 

Způsob přenosu

Spála se přenáší kapénkovou infekcí, mikroskopické částice zůstávají také na rukou, předmětech denní potřeby a hračkách, kde přežívají až několik dní.

Charakteristické projevy

Součástí spály je spálový exantém, který se objevuje v oblasti podbřišku, vnitřní straně stehen, podpaží a na loktech. Pokožka je zarudlá, drsná a kupicovatá. Vyrážka většinou zmizí za 4 dny od výsevu. Po vyrážce se pokožka olupuje.

Obličej je zarudnutý, pacientovi „hoří“ tváře. Jeho jazyk připomíná maliny - malinový jazyk, na patře ústní dutiny je možné nalézt drobná krvácivá ložiska. Krk je oteklý a na mandlích se tvoří hnisající čepy.
Spálu provází tzv. Šrámkův příznak, což jsou drobné papuly u lůžek nehtů a na ušních boltcích.
Součástí spály jsou také příznaky jako bolest břicha, horečka, obtíže s polykáním a únava. Někdy i kašel a chrapot.

Případné komplikace spály

Spála může být spojena s komplikacemi jako každá infekce, avšak nejsou příliš časté. Jsou jimi: absces v oblasti krčních mandlí, retrofaryngeální absces, akutní zánět ledvin (glomerulonefritida), revmatická horečka, postižení srdce – chlopní i svalu, či postižení nervové soustavy.

Diagnóza onemocnění

Je nutné provést výtěr mandlí, krevní obraz – CRP, sedimentace, lymfocyty, a sérologie na průkaz protilátek proti streptolyzinu – antistreptolysin A (ASLO).

Léčba spály

Lékem na spálovou infekci je penicilin, který lékař předepisuje na nejméně 10 dní, v případě alergie se volí erytromycin, nebo tetracyklin.

Chci poslat poptávku
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.