Spalničky - Dětské nemoci

Spalničky


Způsob přenosu spalniček

Virus spalniček se přenáší kapénkovou infekcí. Vstupní branou jsou sliznice nosohltanu a spojivek, poté se virus dostává do lymfatického systému. k propuknutí nemoci dochází průměrně za 13 dní d nákazy, člověk je ale infekční už 2-4 dny před výskytem vyrážky a ještě 4 dny po jejím ústupu.

Charakteristické projevy

Na počátku onemocnění se projevují horečka až 40°C, rýma, kašel, zánět spojivek a na sliznici v dutině ústní se objevují bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý den při horečce dojde k vysevu vyrážky nejprve za ušima, na obličeji, poté na krku, trupu a na končetinách. Vyrážka trvá obvykle 5 dní. Po onemocnění získává pacient dlouhodobou imunitu.

Případné komplikace spalniček

Mezi komplikace spalniček řadíme zápal plic, zánět středního ucha nebo nosních dutin. Tyto komplikace způsobují infekce, které napadají oslabený imunitní systémem nemocného. K nejhorším komplikacím spalniček patří encefalitida či zánět mozku. Ta v některých případech končí nervovou obrnou, poruchou funkce mozku či i smrtí. Tento případ zanechává trvalé následky až na třetině dětí, které jsou touto nemocí postižené. Další komplikací je sklerozující panencefalitida. Ta se může objevit i po letech od onemocnění spalničkami a vždy končí smrtí pacienta. Postihuje až na výjimky pouze děti, které onemocněly spalničkami během prvního roku života.

Diagnóza onemocnění

Typické průvodní znaky, vyšetření protilátek v krvi.

Léčba spalniček

Spalničky se léčí symtomaticky, kdy dojde ke zmírnění příznaků. V případě, že jsou provázeny bakteriální superinfekcí, je nutné nasadit antibiotika.

Chci poslat poptávku
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.