Veš dětská - Dětské nemoci

Veš dětská

Způsob přenosu vší

K přenosu vší dochází při těsném kontaktu s napadenou osobou, nejčastěji mezi příslušníky rodiny, mezi sourozenci, spolužáky atp. (tj. např.: čepice, šály).

Charakteristické projevy

Veš dětská (Pediculus capitis) je bezkřídlý parazitický hmyz, který žije pouze ve vlasech lidí, nejčastěji dětí ve věku 6 – 15 let. Nelze ji přenést na zvířata, podobně jako zvířecí druhy nejsou přenosné na člověka. Zavšivenosti se odborně říká pedikulóza. Veš dětská není přenašečem žádných choroboplodných zárodků.
Případné komplikace vší
Děti jsou obvykle neklidné a nemohou usnout, u malých dětí mohou nastat i hysterické záchvaty se škrábáním. Lékař vám může předepsat léčivo, které dítěti uleví od svědění a uklidní je. Na prvním místě je však co nejrychlejší odvšivení, které samo působí úlevu. Rozdrásáním pokožky při škrábání je vytvořena vstupní brána pro infekci. Ta se může projevit jako místní zánět kůže. Ačkoliv je to neobvyklé, může veš přenášet bakteriální nebo virové onemocnění, které se projeví místně, nebo jako celkové onemocnění organismu. Při pochybách se vždy poraďte s lékařem.

Diagnóza onemocnění

Důkazem o existenci vší je jejich nález při prohlídce vlasů. Hnidy se vyskytují nejčastěji na vlasech za ušima. V případě, že je délka vlasu mezi přilepenou hnidou a pokožkou větší než 1 cm, jsou hnidy pravděpodobně mrtvé, nebo již vylíhlé. Bělavé hnidy se objevují nejčastěji na vlasech, které rostou za ušima. Rovněž lezoucí vši se zdržují na vlasech těsně u pokožky.

Léčba vší

Ideální je kombinace hřebenu „všiváček“ a speciálního přípravku z lékárny. Při vyčesávání dítě skloní hlavu nad bílý papír, velikosti asi 50 x 50 cm, rozložený na stole. Hřeben táhneme ve vlasech směrem od temene hlavy dopředu. Vyčesané vši padají na papír nebo zůstávají na hřebeni. Jestliže žádné vši nevyčešeme a nejsou přítomny ani hnidy je to nejspolehlivější důkaz, že dítě není zavšiveno.. Vyčesané vši musíme usmrtit zamáčknutím nebo postříkáním odvšivovacím přípravkem. Jinak mohou vlézt zpět do vlasů. Jediným možným preventivním opatřením proti vši dětské jsou časté a důkladné prohlídky vlasů a v případě nálezu vší neodkladné odvšivení. Veš dětská vzdoruje všem běžným hygienickým úkonům, jako je běžné česání a mytí vlasů. K jejich odstranění je nutné používat přípravky k tomu určené. Přípravky lze zakoupit v lékárnách i bez lékařského předpisu.

Chci poslat poptávku
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.