Zarděnky - Dětské nemoci

Zarděnky

 

Způsob přenosu zarděnek

Tento virus se množí ve sliznici nosohltanu. Objevuje se ve slinách infikovaných jedinců a přenáší se při mluvení, kašlání, líbání, užívání společných příborů apod. K přenosu může také dojít z dítěte na těhotnou matku. Šíření této infekce probíhá nepozorovaně.

Charakteristické projevy

Od nákazy zarděnek do vzniku onemocnění uplynou zpravidla 2 - 3 týdny. Mezi první příznak patří lehký zánět mandlí a nosohltanu. Dochází ke zvětšení a k bolesti krčních mízních uzlin, obzvlášť uzliny za ušima a v zátylku jsou velmi bolestivé. Objeví se vyrážka za ušima a v obličeji, náhle se může rozšířit i na další části těla. Jde o drobné světle červené flíčky, které nesplývají.

Případné komplikace zarděnek

K infekci u dospělých dochází výjimečně a může mít komplikovaný průběh. Dochází k bolestivým zánětům drobných kloubů na prstech, občas jsou postižena kolena a lokty. Výjimečně se infekce může rozšířit do centrálního nervového systému. Pokud k infekci dojde u žen během prvních 3 měsíců těhotenství, je plod ve vážném ohrožení. 60 - 90% dětí se narodí s různými poruchami. Většinou jde o vady srdce, hluchotu, slepotu i poškození mozku.

Diagnóza onemocnění

Zarděnky mají průběh většinou mírný a někdy je nemusíme ani rozpoznat. Pokud zarděnky nelze s přesností určit, je nezbytné sérologické vyšetření. Pokud si těhotná žena není jistá zda zarděnky prodělala, je vhodné ověřit zda má protilátky proti zarděnkám.

Léčba zarděnek

Vzhledem k tomu, že většinou zarděnky mají mírný průběh, není specifická léčba nutná.

Chci poslat poptávku
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.