Jak vybrat školku?

Většina rodičů kolem druhého roku věku dítěte začíná vybírat školku. Jak vybrat školku? Touto otázkou se zabývá většina rodičů kolem třetího roku věku dítěte. Soukromé školky ovšem bývají drahé a státní mateřské školky jsou zkrátka plné. Proto odpověď na otázku: Jak vybrat školku? bývá poněkud složitější.

V první řadě je třeba upozornit na fakt, že optimální start dítěte ve školce v kombinaci s cizím jazykem je již druhý rok věku. V takovém případě je třebazačít hledat školku ve 12 – 18 měsících věku dítěte. U mnoha školek je možné se včasným zápisem dítěte do školky počítat s určitým zvýhodněním. Např. speciální nabídka MaxHoliday nebo MaxSummer v případě Maxíkovy jazykové školky a jesliček. V prvním případě se jedná o získání školného až na 1 rok zdarma, v případě druhé speciální nabídky pak využití prázdninové docházky s 50% slevou. Kdo ovšem čeká na poslední chvíli, bývá většinou zklamán, neboť kapacita je naplněna, adaptační proces neumožňuje přijmout děti dříve než za několik měsíců. V tom případě je nutné se smířit s tím, že za školku rodiče zaplatí více, anebo si musí počkat.

Jak vybrat školku? Jmenujme několik zásadních bodů, které na tuto otázku v hypotetické rovině dokáží odpovědět. Jsou to především:

 

Subjektivní důvody, jak vybrat školku

 • dostupnost školky z domova či pracoviště rodičů
 • cenová úroveň školky
 • otevírací doba školky od do
 • otevírací doba školky během jarních, letních, podzimních prázdnin a vánočních svátků atd.

 

Objektivní důvody, jak vybrat školku

 • počet dětí na učitele
 • počet tříd, počet dětí a množství vrstevníků dítěte
 • mimoškolní aktivity
 • kvalifikační předpoklady personálu
 • potenciální fluktuace personálu
 • prostředí školky (zahrádka, hřiště, sportoviště atd.)
 • vybavení školky hračkami, edukativními prvky, didaktickými hračkami apod.
 • průběžná školení učitelů (kurzy první pomoci, spolupráce s Dětskou Mensou ČR apod.)
 • stravování (BIO potraviny, dodržování pitného režimu apod.) atd.

 

Odpovědí na otázku: Jak vybrat školku? je tedy hned několik. Všem rodičům doporučujeme začít se zjišťováním si možností v jejich okolí co nejdříve, neboť jen správná a včasná informovanost zajistí správnost rozhodnutí rodičů. A právě včasná informovanost zajistí, že dítě bude chodit do školky, která naplní Vaše představy o kvalitní předškolní výchově a vzdělávání Vašich dětí.

Nyní zkušenost jedné maminky z Prahy 6: „Jak vybrat školku? Myslete hlavně na dítě. My jsme hned od samého začátku věděli, že chceme takovou, kde se mluví anglicky, jsou rodilí mluvčí a děti mají dostatek prostoru a pohybu. V jazykových školkách, kde je optimální poměr děti/učitel (ideálně 6 dětí/1 učitel) se zaměřují nejen na rozvoj intelektu. Taková školka poskytuje dětem co nejširší nabídku toho, co rozvíjí vůli, cítění a myšlení, a to se mi líbí. Vlastně všechno, co ve školce dělají, je vedeno snahou, aby mělo dítě možnost spoluprožívat a spoluvytvářet život v mateřské školce. Naší dcerce jsme nakonec takovou našli, a jsme moc spokojeni. Během týdne se jim střídají různé činnosti - malování, kreslení, ale hlavně sportovní a pohybové aktivity (např. koníčci, plavání, solná jeskyně, fotbal a tenis). Významné místo má ve školce také každý den klasická pohádka - ze začátku ji dětem čtou, později ji předvádějí třeba s loutkami. Naše dcera je ve školce nadšená, a my také. Učitelky se chovají k dětem skvěle, vytvářejí si k nim dobrý vztah a jsou kultivované. To oceňuji. Neměnila bych.“

Více o příspěvcích rodičů, kteří mají s Maxíkovou jazykovou školkou a jesličkami zkušenosti, naleznete v příspěvcích rodičů v sekci: Názory rodičů.Vážené maminky a tatínkové, rádi byste umístili své dítě do některé ze školek nebo jesliček? Rádi byste informace o kvalitní předškolní výchově a vzdělávání? Anebo jen hledáte informace o školkách či jesličkách obecně? Neváhejte kontaktovat Asociaci předškolního vzdělávání, o.s., a my Vám rádi poradíme. Tel.: 776 22 44 55, e-mail: info@maxikovaskolka.cz.

Chci poslat poptávku
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.