Péče o dětský chrup

Zdravé zuby jsou pro děti v předškolním věku stejně důležité, jako zuby dospělého, a to i přes svou dočasnost. Nejen, že je dobré, aby dítě bylo schopno rozžvýkat potravu, ale především sama přítomnost dětských zubů po celou dobu až do období přirozené výměny chrupu je zásadním způsobem důležitá pro růst a vývoj čelistí a také správné zařazení stálých zubů do zubního oblouku. U dětí i relativně malý kaz může zasahovat do zubní dřeně a vést tak ke komplikacím zubního kazu, tj. zánětu zubní dřeně a okolí zubu. Možnosti léčby jsou u dětí vždy významně horší, proto si situace může vyžádat vytržení zubu. Předčasná ztráta dětských zubů typicky vede k prořezávání stálých zubů na nesprávném místě a tvorbě stěsnání a jiných ortodontických poruch. Následující ortodontická léčba bývá zdlouhavá a nepříjemná, často si vynutí i vytržení některých špatně prořezaných stálých zubů, které by za normálních okolností správně plnily svou úlohu v zubním oblouku. Ze všech dětských zubů jsou proto zásadním způsobem důležité dočasné pětky, poslední zuby v horní i dolní čelisti. Pětky svou přítomností pomáhají rostoucím stálým šestkám (v 6. roce dítěte) zařadit se do správné polohy.

Jaké jsou tedy zásady správné péče o dětský chrup?

Kdy nejdříve navštívit dětského zubního lékaře?
O chrup Vašeho dítěte je schopen se postarat dětský stomatolog nebo také Váš rodinný stomatolog. Je proto dobré začít seznamování s prostředím zubní ordinace tak, že dítě pouze doprovází rodiče při jejich návštěvách zubního lékaře. Získá tak pocit přirozenosti takové návštěvy a o to méně je pak třeba dítěti vysvětlovat, co se bude dít, až se bude prohlídka týkat jeho samotného. Ideální je absolvovat takto s dítětem dvě až tři návštěvy „nanečisto“. Pravidelná péče dětského zubního lékaře by měla začít od doby prořezání dětského chrupu, tedy ve věku 2,5 až 3 let. O péči v předcházejícím období Vás informuje Váš stomatolog nebo pediatr.

Jak dítě nejlépe připravit na první návštěvu?
Kromě popsaných návštěv „nanečisto“ s rodičem by mělo být dítě poučeno. Je faktem, že děti v tomto věku velmi ochotně přebírají informace sdělované i takzvaně „mezi řádky“. Zásadou vedení rozhovoru s dítětem je proto výhradně pozitivní motivace, kdy se snažíme vzbudit v dítěti zvědavost nebo hravost (…pan doktor slíbil, že ukáže, na co má zrcátko, že naučí dítě ovládat křeslo atd.). Dítě také může být motivováno prezentací sebe samého, tedy že přinese do ordinace ukázat své hračky, knížku apod. Zásadní chybou motivace dítěte je uklidňování! Vybídnutí, aby se dítě nebálo, protože nebude přece nic bolet, je pro dítě především informací, že ve spojení se zubní ordinací je třeba uvažovat o strachu a bolesti. Dítě doposud nemělo žádnou vlastní zkušenost a tak není důvod, proč by se něčeho takového mělo obávat nebo o tom vůbec uvažovat. Slova „strach“, „bát se“, „bolest“ apod. musí být naprosto zapomenuta!

Co když dítě již má předchozí špatnou zkušenost?
Pokud již předcházející zkušenosti se zubním lékařem u dítěte narušily důvěru a vnesly pocity strachu z bolesti, je důležité především přesvědčit dítě samotné, že vždy, za každých okolností bude mít situaci samo pod kontrolou a nebude k ničemu donucováno. Ne vždy se však podaří důvěru obnovit a je-li to nezbytné a neodkladné, musí být takové dítě ošetřeno v celkové anestézii nebo za použití jiné anesteziologické metody na specializovaném pracovišti. Není každopádně účelné vynucovat si ošetření násilím a přes vůli dítěte. Následky takových zážitků bývají často zdrojem obtížně zvladatelných fobií ze zubního ošetření po zbytek života.

Kdy začít čistit dětské zuby?
Hned , jak prořežou do dutiny ústní. O speciálních dětských kartáčcích a technikách Vás informuje stomatolog nebo specializovaná prodejna s dentálními pomůckami.

Jaký je vliv dětské stravy?
Zubní kaz vzniká působením bakterií, pro které je hlavním zdrojem potravy cukr. Dostatečný přísun cukru tak vede k jejich rychlému množení a produkci kyselého prostředí, které rozpouští zubní tkáň. Důležité je proto omezení příjmu slazených potravin. Ze zubního hlediska není ani tak důležité celkové množství přijímaných cukrů, jako celková doba jejich přijímání a tedy zvýšené koncentrace v dutině ústní. Omezit je tedy třeba cumlání sladkostí obecně, ale také veškerých slazených nápojů (čaje, ovocné šťávy). Doplňkové podávání fluoridových tablet v průběhu předškolního věku nebo dokonce v těhotenství nemá v našich zeměpisných podmínkách žádné opodstatnění. Vědecké poznatky o významu fluoru ve vývoji chrupu a prevenci zubního kazu jednoznačně prokazují, že takováto forma prevence je neúčinná a naopak může vést ke zvýšenému výskytu poruch vývoje zubní skloviny se vznikem bílých až hnědých skvrn (dentální fluoróza). Fluor má význam pouze jako součást zubních past.

Jak čistit dětské zuby?
Jak u dítěte, tak u dospělého, je důležité provádět nácvik ústní hygieny pod přímým vedením odborníka (zubní lékař, dentální hygienistka). Důležitá je volba správných pomůcek, tedy dětského zubního kartáčku a dětské zubní pasty.

Chci poslat poptávku
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.