Nástup do první třídy nebo roční odklad?

Má se mé dítě zapojit do školní docházky již v šesti letech a nastoupit tak do první třídy nebo má ještě dozrát a nastoupit do školy s ročním odkladem?

Tuto otázku si pokládá řada rodičů. Z výzkumů vyplývá, že roční odklad nástupu školní docházky může prospět až pětině dětí. Z analýzy vzorku téměř 4000 předškoláků, kterou zpracovala společnost DAP Services, provozovatel odborného diagnostického serveru Mateřinky.eu., vyplývá, že děti v této věkové skupině mívají často problémy se sebeprosazením. Odložení nástupu do školy do první třídy o 1 rok může tyto negativní projevy podstatně snížit.

Inteligence dítěte není v přímé souvislosti s úspěchem dítěte u zápisu do školy. Daleko důležitější oblastí je v této situaci sociální zralost dítěte, která zahrnuje sociální a intelektové dovednosti. Tedy výbavu, kterou si dítě buduje v rodině již od narození. Vysoká inteligence dítěte tedy není zárukou sociální připravenosti dítěte na školu. Dle psychologů jsou největším rizikem pro další rozvoj dítěte přehnané ambice rodičů a jejich touha všem dokázat, že jejich potomek je nadprůměrně inteligentní. V běžné populaci se vyskytují cca 4 % mimořádně nadaných dětí. Jejich talent je však většinou rozpoznán ve vyšším věku a nese s sebou důkladnou a tvrdou práci na straně dítěte i rodičů.

Vážené maminky a tatínkové, váháte, zda dítě zapsat do základní školy do první třídy, anebo zvolíte roční odklad? Máte zájem o bližší informace o cizojazyčném vzdělávání dětí předškolního či školního věku? Rádi byste si vyzkoušeli, jak Vaše dítě na cizojazyčné prostředí reaguje v rámci např. zkouškového dopoledne zdarma? Neváhejte kontaktovat Asociaci předškolního vzdělávání, o.s., a my Vám rádi poradíme na tel.: 776 22 44 55 nebo e-mailové adrese: info@maxikovaskolka.cz.

Chci poslat poptávku
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.