Spotřební koš

Stalo se Vám někdy, že Vaše dítko mělo výhrady ke stravování ve školce? Třeba jste mu dali zapravdu a sami se podivili, proč je složení jídelníčku právě takové, jaké je. Podívali jste se ale na věc i z druhé strany? Čím se musí řídit gastronomické provozy dodávající stravu do předškolních zařízení? Jednou z jejich základních povinností je dodržovat tzv. spotřební koš.

Limity vyrovnané stravy

Spotřební koš de facto udává limity, které musí respektovat tvůrce jakéhokoliv jídelníčku. Je sestavený na základě doporučených výživových dávek v ČR a určuje měsíční spotřebu vybraných druhů potravin na dítě a den v gramech. Za vzorovou podobu spotřebního koše zodpovídají společně MŠMT ČR a MZ ČR. Důvodem, proč se tato norma mění, jsou vždy nové poznatky v oblasti výživy. Legislativní úprava dané problematiky je upravena zákonem č. 561/2004 Sb., vyhláškou č. 107/2005 Sb., vyhláškou č. 602/2006 Sb. a nařízením EU č. 852/2004.

Podoba jídelníčku

K podobě jídelníčku mají právo se vyjádřit i rodiče, avšak i Vy můžete své představy uplatňovat jen v souladu se spotřebním košem. Pokud mají rodiče a školní jídelna rozdílnou představu o podobě jídelníčku, rozhoduje dané stravovací zařízení, které poskytuje dětem určitou službu. Dodržování naplňování spotřebního koše kontroluje Česká školní inspekce.

V Maxíkově jazykové školce a jeslí dbáme nejen na to, aby dětem podávaná strava splňovala příslušnými normami dané parametry, ale aby i produkty a suroviny, ze kterých se obědy či svačiny vyrábějí, byly BIO.

Vážené maminky a tatínkové, máte zájem umístit své dítě do jeslí či školky? Zajímaly by Vás další informace ohledně stravování či předškolní výchovy a vzdělávání? Kontaktujte nás na 776 33 99 33, anebo na: info@maxikovaskolka.cz a my Vám rádi poradíme.

Chci poslat poptávku
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.