Rodičovský příspěvek

Rodičovský příspěvek má finančně pomoci nově rozrostlé rodině a motivovat ji tak k tolik potřebnému zvyšování počtu obyvatel. Vyznat se v zákonitostech čerpání rodičovského příspěvku je však komplikované a každý na nejvyšší dávku nedosáhne. Zákon rovněž neřeší, o kolik dětí se staráte, peníze dostanete jen na jedno.

Nad budoucí výší rodičovského příspěvku ještě donedávna kvůli záměru ministra financí Eduarda Janoty visel otazník. Ten chtěl jeho snížením o 10 % ušetřit státní kase 2,8 mld. Kč. Nakonec však k jeho krácení nedošlo. Přesto jeho čerpání v kombinaci s dávkou peněžité pomoci v mateřství zůstává komplikované.

Způsob čerpání příspěvku si můžete zvolit, ale...

Na rodičovský příspěvek vzniká nárok tomu rodiči, který po celý kalendářní měsíc osobně a celodenně pečuje o nejmladšího potomka v rodině. Čerpání je možné stanovit ve třech výměrách, které se liší měsíční částkou a dobou jejich čerpání. Tu je možné zvolit od dvou do čtyř let.

V čerpání rodičovského příspěvku se může střídat matka i otec, ale období se dá střídat maximálně po uzavřeném měsíci. Rodič, který dávku pobírá, musí vždy přijít na úřad práce (ten dávku vyplácí) a pobírání dávek ukončit z důvodu čerpání příspěvku druhým rodičem. Rodičovský příspěvek se dá čerpat na nejmladší dítě v rodině, v případě narozených dvojčat je dávka pobírána jen na jedno z nich. Není proto podstatné, kolik vychováváte dětí, peníze po porodu dostanete pouze na jedno.

VARIANTY ČERPÁNÍ RODIČOVSKÉHO PŘÍSPĚVKU:

  1. Varianta rychlejšího čerpání příspěvku: je možné ji zvolit po pobírání peněžité pomoci v mateřství (PPM). Čerpá se ve zvýšené výměře 11.400,00 Kč do 24 měsíců věku dítěte. Tuto verzi si ale může vybrat jen ten, kdo má nárok na PPM alespoň ve výši 380,00 Kč denně.
  2. Varianta klasického čerpání příspěvku: čerpá se po PPM v základní výměře 7.600,00 Kč do 36 měsíců věku dítěte. Žádat o ni může jen ten rodič, který má nárok na PPM.
  3. Varianta pomalejšího čerpání: příspěvek se čerpá po PPM nebo od narození dítěte, pokud nárok na PPM nevznikl. Do 21 měsíců věku dítěte rodič pobírá 7.600,00 Kč a do zbylých 48 měsíců věku dítěte čerpá dávku ve snížené míře ve výši 3.800,00 Kč.

Vážení rodiče, problematika čerpání rodičovského příspěvku je velmi diskutovanou otázku. Máte-li k této problematice jakýkoliv dotaz či připomínku, neváhejte se na nás obrátit na tel. čísle: 776 22 44 55, anebo na e-mailové adrese: info@maxikovaskolka.cz.

Chci poslat poptávku
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.